top of page
I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL CHÓRALNY PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ MUSICA PATRIAE
Poznań 19.11.2022 r.

W sobotę 19 listopada 2022 r. w kościele pw. św. Jerzego

w Poznaniu odbył się I Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni

Patriotycznej MUSICA PATRIAE. Organizatorem wydarzenia

było Stowarzyszenie Przyjaciół i Członków Chóru Kameralnego

Armia św. Jerzego, a współorganizatorem parafia

rzymsko-katolicka pw. św. Jerzego w Poznaniu. W założeniu

Organizatorów, odbywający się cyklicznie co roku Festiwal

ma na celu m.in. prezentację i promowanie literatury chóralnej

o charakterze patriotycznym, ludowym i sakralnym, a także

utworów kompozytorów związanych z Wielkopolską i regionem

poznańskim.
Festiwal MUSICA PATRIAE jest przedsięwzięciem wyjątkowym,

gdyż proponowany przez Organizatorów format wydarzenia

może w znaczący sposób wypełnić lukę w kalendarzu

wydarzeń kulturalnych nie tylko w Poznaniu, ale i w zachodniej

części kraju, gdzie brakuje konkursów chóralnych związanych

z muzyką patriotyczną i ludową dla chórów i zespołów

amatorskich. Ponadto, mając na uwadze olbrzymie

zainteresowanie konkursem wśród chórów i dyrygentów

z całego kraju, Festiwal może przyczynić się do promocji

miasta i regionu jako stolicy polskiej chóralistyki.

Do udziału w przesłuchaniach konkursowych zakwalifikowało się 17 chórów, m.in. z Warszawy, Kielc, Łodzi, Gdańska, Torunia i Włocławka, w 6. kategoriach: chóry dziecięce i młodzieżowe, chóry senioralne, chóry kameralne i zespoły wokalne, chóry jednorodne, chóry mieszane i chóry kościelne. Łącznie przed publicznością zaprezentowało się ok. 460 chórzystów. Zainteresowanie Festiwalem ze strony chórów i dyrygentów znacząco przerosło oczekiwania Organizatorów i ostatecznie kilkanaście chętnych zespołów nie zostało dopuszczonych do udziału w wydarzeniu, ze względu na ograniczone możliwości czasowe, lokalowe i finansowe.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w godz. 09:30 – 15:30, a każdej prezentacji konkursowej towarzyszyła licznie zgromadzona publiczność (po kilkadziesiąt osób), a także setki osób śledzących konkurs za pośrednictwem transmisji na żywo dostępnej na profilu Festiwalu Musica Patriae na portalu Facebook oraz na profilu parafii pw. św. Jerzego na portalu YouTube.
O godz. 17:00 rozpoczął się Koncert Laureatów, podczas którego wręczono nagrody, odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz Gaude Mater Polonia, a na zakończenie wystąpił Chór CANTO z Włocławka – zdobywca nagrody GRAND PRIX. Koncert zgromadził w kościele pw. św. Jerzego w Poznaniu kilkaset osób, a wśród publiczności obok chórzystów i dyrygentów znalazło się bardzo wielu mieszkańców Poznania. O godz. 18:00 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny, którą uświetniły zaproszone chóry - Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia z Łodzi, Chór Komendy Stołecznej Policji z Warszawy, Chór Lira im. ks. Stanisława Ormińskiego z Rumii oraz Chór Dolorosa parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej z Poznania. Na zakończenie nabożeństwa zostały złożone kwiaty przy pomniku Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego.

W skład Jury festiwalowego wchodzili: prof. Przemysław Pałka, przewodniczący Jury, dr hab. Paweł Łuczak, nadkom. Kamil Sikorski oraz Damian Skoczypiec, sekretarz.
Jury przyznało GRAND PRIX Festiwalu Chórowi Młodzieżowemu CANTO z Zespołu Szkół Muzycznych im. Cz. Niemena z Włocławka pod dyrekcją pana Mariana Szczepańskiego. Chór ten zdobył również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patriotycznego, a dyrygent statuetkę dla najlepszego dyrygenta przesłuchań.
Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora związanego z regionem poznańskim lub Wielkopolską otrzymał Chór CORDA CORDI ze Śremu pod dyrekcją pani Agnieszka Panas.
Dzięki wsparciu Wojewody Wielkopolskiego, Wydawnictwa Miejskiego Posnania, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego chóry otrzymały upominki za udział w Festiwalu, którymi były publikacje związane z miastem i regionem, historią Wielkopolski oraz wydawnictwa muzyczne.
Udział w takim wydarzeniu dla chórzystów z całego kraju był również doskonałą okazją do zwiedzenia wybranych ważnych miejsc związanych z historią i tradycją miasta Poznania, m.in. Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fortu VII, poznańskiej starówki czy też Rogalowego Muzeum Poznania.

PATRONATY HONOROWE, MEDIALNE i PARTNERZY

Patronatu Honorowego wydarzeniu udzielili: pan Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, nadinspektor Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, prof. dr hab. Hanna Kostrzewska, Rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, mł. insp. Andrzej Szary, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ policjantów woj. wielkopolskiego.
Patronat medialny nad Festiwalem MUSICA PATRIAE objęły Międzynarodowy Portal Chóralny Chórtownia.org, TVP3 Poznań oraz Radio EMAUS i Radio Poznań.
Partnerem Festiwalu byli Wydawnictwo Miejskie Posnania, Szkoła Podstawowa nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Józefa Wybickiego w Poznaniu oraz Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu.
Wydarzenie sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania, środków własnych Organizatora oraz wpłat za uczestnictwo chórów uczestniczących w konkursie.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE i MEDIA TRADYCYJNE

Festiwal Musica Patriae posiada swój profil na portalu społecznościowym Facebook (https://www.facebook.com/FestiwalMusicaPatriae), na którym zamieszczane są aktualności dotyczące wydarzenia, relacje z mediów, informacje o uczestniczących zespołach, o osobach i instytucjach, które objęły festiwal patronatem honorowym oraz o partnerach. Od momentu założenia profilu, publikowane informacje dotarły łącznie do ok. 25 tysięcy odbiorców, a aktywność internautów (liczba reakcji, komentarzy, udostępnień oraz kliknięć postów) wyniosła ponad 12,3 tysięcy (stan na 23 listopada 2022 r.).
Transmisję na profilu Festiwalu od momentu rozpoczęcia wydarzenia oraz przez pięć kolejnych dni odtworzyło łącznie ponad 4,7 tys. widzów (stan na stan na 23 listopada 2022 r.).
Wydarzeniu towarzyszyły również zapowiedzi w mediach – TVP3 Poznań, Radiu Poznań oraz Radiu Emaus. 17 listopada w programie „Witaj Wielkopolsko!” na antenie TVP3 Poznań wyemitowany został materiał zapowiadający Festiwal oraz rozmowa z pomysłodawcą i współorganizatorem Damianem Skoczypiecem. Informacje festiwalowe zamieszczono także na Międzynarodowym Portalu Chóralnym Chórtownia.org.

Relacje dotyczące Festiwalu znalazły się ponadto na portalach internetowych związanych z miejscowościami, z których pochodziły chóry uczestniczące w konkursie, m.in. Śremu (www.tydzien.net.pl), Włocławka (ddwloclawek.pl, wloclawek.twoje-miasto.pl), Rumii (gwe24.pl, rumia.eu), Kielc (tu.kielce.pl) oraz Swarzędza (ok-swarzedz.pl).

ORGANIZACJA

Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu w dniu wydarzenia pracowało 25 wolontariuszy – chórzystów i przyjaciół Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego w Poznaniu oraz uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu.
Przesłuchania konkursowe oraz koncert laureatów odbyły się w kościele pw. św. Jerzego w Poznaniu, natomiast poszczególne chóry mogły korzystać z sal udostępnionych w budynku plebanii, siedzibie Rady Osiedla Grunwald Północ, w Szkole Podstawowej nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Józefa Wybickiego w Poznaniu oraz Zespole Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu. Dzięki uprzejmości władz Stadionu Miejskiego w Poznaniu, autokary, którymi na Festiwal przyjechały chóry z całego kraju, mogły zaparkować na parkingu w sąsiedztwie obiektu.

ODBIÓR SPOŁECZNY WYDARZENIA

Odbiór wydarzenia ze strony dyrygentów i chórów oraz mieszkańców był bardzo pozytywny, co potwierdza zapotrzebowanie społeczności chóralnej oraz miłośników śpiewu chóralnego na tego typu wydarzenia. Jako Organizatorzy w trakcie rozmów i spotkań odebraliśmy bardzo wiele sygnałów mówiących o tym, iż pomysł festiwalu chóralnego poświęconego muzyce patriotycznej i ludowej zasługuje na uznanie oraz jest przedsięwzięciem unikatowym na skalę ogólnopolską.
Organizator Festiwalu – Stowarzyszenie Przyjaciół i Członków Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego w trakcie koncertu laureatów otrzymało z rąk pana Mariusza Polarczyka, Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Wielkopolskiego „Macierz” w Poznaniu pamiątkową statuetkę w podziękowaniu za pomysł, inicjatywę oraz zorganizowanie Festiwalu.

 

Po zakończeniu wydarzenia, w mediach społecznościowych na profilach Festiwalu, ale również dyrygentów i chórów uczestniczących w konkursie pojawiło się wiele podziękowań i opinii skierowanych do Organizatorów:

-> Adrianna Wtorkowska-Kubińska, dyrygentka, Chór Dziewczęcy CANZONA z Murowanej Gośliny: „Świetna organizacja konkursu!”;
-> Marian Szczepański, dyrygent, Młodzieżowy Chór CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im Cz. Niemena z Włocławka: „Od pierwszych chwil pobytu na Festiwalu witały nas same uśmiechnięte twarze i ze wszech stron życzliwość. Atmosfera wspaniała, zaangażowanie wolontariuszy niesamowite. (…) Organizacja festiwalu perfekcyjna zasługująca na najwyższe uznanie - co niniejszym czynimy. Serdeczne wszystkim ślemy podziękowania”;
-> Katarzyna Zawada, dyrygentka, Chór CANTARE Ośrodka Kultury w Żegocinie: „(…) Organizatorom serdecznie dziękujemy za wspaniałą inicjatywę i perfekcyjnie przygotowane wydarzenie!”;

-> Chór Komendy Stołecznej Policji z Warszawy: „(…) dziękujemy za świetną organizację (…), wspaniałą atmosferę i gratulujemy premiery wydarzenia (…)”;

-> Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej z Kielc: „(…) Dziękujemy Organizatorom za ciepłą gościnę i perfekcję logistyczną”;

-> Stowarzyszenie Śpiewacze "Harmonia" z Łodzi: „Dziękujemy za wspaniałą organizację i atmosferę. Życzymy kolejnych edycji”;
-> Chór CORDA CORDI przy parafii NSJ w Śremie: „Dziękujemy za możliwość udziału w konkursie i za wspaniałą organizację. To był bardzo miły dzień”.

​____________________________________________________________________________________________________________

Poznań, 19.11.2022 r.

PROTOKÓŁ z posiedzenia Jury

I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE Poznań 2022

z dnia 19 listopada 2022 r.

 

Jury I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE Poznań 2022 w składzie:

  • prof. Przemysław Pałka, przewodniczący Jury,

  • dr hab. Paweł Łuczak,

  • nadkom. Kamil Sikorski,

  • Damian Skoczypiec, sekretarz Jury.

po przesłuchaniu 17 chórów postanowiło przyznać:

KATEGORIA – CHÓRY SENIORALNE

BRĄZOWE PASMO

  • Chórowi Uniwersytetu Trzeciego Wieku MELODIA z Torunia, dyr. Aleksandra Sidor - 70 pkt

SREBRNE PASMO

  • Stowarzyszeniu Śpiewaczemu im. St. Moniuszki z Łodzi, dyr. Magdalena Szymańska - 86 pkt Puchar Gościa Honorowego Festiwalu 103-letniej mieszkanki Poznania Pani Jadwigi Boguckiej

ZŁOTE PASMO

  • Chórowi LUTNIA NOVA miasta Aleksandrów Kujawski, dyr. Kaja Potrzebska - 91 pkt Puchar Kapelana Kościoła Garnizonowego Komendy Wojewódzkiej Policji ks. kan. Grzegorza Szafraniaka

  • Stowarzyszeniu Śpiewaczemu HARMONIA z Łodzi, dyr. Kamil Gruszczyński - 95,6 pkt - Puchar Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego mł. insp. Andrzeja Szarego

 

KATEGORIA – CHÓRY MIESZANE

ZŁOTE PASMO

  • Chórowi Akademickiemu Politechniki Świętokrzyskiej z Kielc, dyr. Małgorzata Banasińska-Barszcz - 93,3 pkt Puchar Przewodniczącego Jury Festiwalu prof. dr. hab. Przemysława Pałki

 

KATEGORIA – CHÓRY KAMERALNE

BRĄZOWE PASMO

  • Chórowi CANTARE z Ośrodka Kultury w Żegocinie, dyr. Katarzyna Zawada - 77 pkt

  • Chórowi miasta Grodzisk Wielkopolski OTTIMO, dyr. Bartosz Żołędziejewski - 77 pkt

ZŁOTE PASMO

  • Chórowi Komendy Stołecznej Policji z Warszawy, dyr. Sylwia Krzywda-Motyczyńska - 95,3 pkt Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Piotra Mąki

KATEGORIA – CHÓRY JEDNORODNE

BRĄZOWE PASMO

  • Żeńskiemu Zespołowi CORDIALE CORO z Aleksandrowa Kujawskiego, dyr. Jarosław Dąbrowski - 78,6 pkt

SREBRNE PASMO

  • Chórowi Żeńskiemu VIVACE CANTO ze Swarzędza, dyr. Krystyna Jorasch - 87,6 pkt Puchar Organizatora Festiwalu Stowarzyszenia Przyjaciół i Członków Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego

KATEGORIA – CHÓRY DZIECIĘCE/MŁODZIEŻOWE

ZŁOTE PASMO

  • Chórowi Dziewczęcemu CANZONA z Murowanej Gośliny, dyr. Adrianna Wtorkowska-Kubińska - 91,6 pkt Puchar Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Wielkopolskiego Pana Mariusza Polarczyka

  • Chórowi Młodzieżowemu CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena z Włocławka, dyr. Marian Szczepański - 99,3 pkt

 

KATEGORIA – CHÓRY KOŚCIELNE

BRĄZOWE PASMO

  • Chórowi Lira im. Ks. Stanisława Ormińskiego z Rumii, dyr. Katarzyna Januszewska - 70 pkt

  • Chórowi SCHOLA PADRE PIO z Gdańska, dyr. Agata Lepek - 74,3 pkt

SREBRNE PASMO

  • Chórowi DOLOROSA parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej z Poznania, dyr. Mateusz Tomczyk - 86,3 pkt

ZŁOTE PASMO

  • Żeńskiemu Zespołowi CORDIALE CORO z Aleksandrowa Kujawskiego, dyr. Jarosław Dąbrowski - 94,3 pkt Puchar Metropolity Poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego

  • Chórowi CORDA CORDI ze Śremu, dyr. Agnieszka Panas - 94,6 pkt Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu  insp. Roberta Kasprzyka

  • Chórowi ZA TOBĄ z Głogowa, dyr. Karolina Kaczyńska - 97,6 pkt Puchar JM Rektor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu prof. dr hab. Hanny Kostrzewskiej

 

NAGRODĘ SPECJALNĄ za najlepsze wykonanie utworu kompozytora związanego z regionem poznańskim lub Wielkopolską otrzymuje Chór CORDA CORDI ze Śremu, dyr. Agnieszka Panas, za utwór Marsylianka Wielkopolska, Feliks Nowowiejski op. 38, opr. M. Zieliński – Puchar Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz nagroda o wartości 200,00 zł

 

NAGRODĘ SPECJALNĄ za najlepsze wykonanie utworu patriotycznego otrzymuje Chór Młodzieżowy CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena z Włocławka, dyr. Marian Szczepański, za utwór Krzyż i Orzeł, Paweł Łukowiec, sł. Bp Jan Zawitkowski – Puchar Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego oraz nagroda o wartości 200,00 zł

 

NAGRODĘ SPECJALNĄ dla najlepszego dyrygenta Festiwalu otrzymuje pan Marian Szczepański, Chór Młodzieżowy CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena z Włocławka

 

WYRÓŻNIENIE dla najlepszego akompaniatora Festiwalu - pani Krystyna Turowska, Chór ZA TOBĄ z Głogowa

 

GRAND PRIX I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE Poznań 2022 otrzymuje Chór Młodzieżowy CANTO Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena z Włocławka, dyr. Marian Szczepański – 99,3 pkt. – Puchar GRAND PRIX oraz nagroda o wartości 1000,00 zł

 

Jury gratuluje wszystkim zespołom biorącym udział w Festiwalu oraz wyraża podziękowanie organizatorom za bardzo dobre przygotowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu.

plakat_Festiwal_v.04_OSTATECZNA.jpg
ww_michal_zielinski.png
arcybiskup poznanski.jpg
kw policji.jfif
AMuz Poznań logo.jpg
wmn.png
nszz policjantow.jpg
Kopia chórtownia_koperta_DL5 (750×750 px).png
TVP3_Poznań.jpg
EMAUS-logo_kolor.jpg
PROJEKT_LOGO_DRUK.jpg
logo_WMP_p_podrzedne POZIOM-01.tif
sp91.png
zsppoz.png
20221119-IMG_1381.jpg
bottom of page