POZNAŃ
Chór Kameralny Armia Św. Jerzego to grupa miłośników śpiewu chóralnego, działająca w ramach Stowarzyszenia Pro Musica et Cultura.
Założycielem i dyrygentem zespołu jest Damian Skoczypiec.
Festiwal „Musica Patriae”, skierowany do chórów i wokalnych zespołów amatorskich, jest jedynym tego typu wydarzeniem w kraju.
Kolejna, IV. edycja konkursu odbędzie się 15 listopada 2025 r.
Informacje na temat I edycji Festiwalu - 19.11.2022 r.
Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej „Musica Patriae”, skierowany do chórów i wokalnych zespołów amatorskich, jest jedynym tego typu wydarzeniem w kraju.
Miejscem wydarzenia będzie nieprzypadkowo Poznań – miasto początków polskiej państwowości, siedziba pierwszego biskupstwa, świadek wielu znaczących wydarzeń w historii naszego kraju, jedyne miasto wymienione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego – hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Poznań uznawany jest za stolicę polskiej chóralistyki – w 1892 roku utworzono tu Polski Związek Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie. W mieście działali wybitni chórmistrzowie i kompozytorzy muzyki chóralnej, w tym m.in. ks. Wacław Gieburowski, Feliks Nowowiejski, prof. Stefan Stuligrosz czy Jerzy Kurczewski.
Pomysłodawcą Festiwalu jest pan Damian Skoczypiec, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dyrygent Chóru Kameralnego Armia św. Jerzego, założonego w 2013 r. oraz organista w parafii pw. św. Jerzego; stypendysta Rektora Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe.
Organizatorem Festiwalu jest działające od 2018 r. Stowarzyszenie Pro Musica et Cultura (wcześniej: Stowarzyszenie Członków i Przyjaciół Chóru Kameralnego „Armia św. Jerzego”), które za główny cel swojej działalności przyjęło propagowanie muzyki chóralnej i kultury muzycznej, m.in. poprzez organizację koncertów muzyki patriotycznej, sakralnej i kolęd, konkursów muzycznych dla dzieci i młodzieży we współpracy z poznańskimi szkołami oraz przedszkolami, a także kilku edycji „Festiwalu Pieśni Pasyjnych u św. Jerzego”. Działalność chóru skupia się przede wszystkim na oprawie muzycznej uroczystości religijnych i świeckich, a także na animacji życia muzycznego wśród lokalnej społeczności. Przy realizacji projektów artystycznych Stowarzyszenie współpracuje z Radą Osiedla Grunwald Północ, Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Poznania, z placówkami oświatowymi oraz solistami, instrumentalistami, chórami i orkiestrami. Chór jest zdobywcą nagród na ogólnopolskich i regionalnych festiwalach chóralnych w Koninie, Chełmnie, Sławie i Rawiczu. Współorganizatorem wydarzenia jest Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jerzego w Poznaniu Kościół Garnizonowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu reprezentowana przez Kapelana KWP w Poznaniu, proboszcza parafii ks. kan. Grzegorza Szafraniaka.
Cele Festiwalu:
-
prezentacja i promowanie literatury chóralnej o charakterze patriotycznym, ludowym i sakralnym,
-
promocja postaw patriotycznych i aktywizacji obywatelskiej w społeczeństwie,
-
prezentacja i konfrontacja osiągnięć artystycznych chórów i wokalnych zespołów amatorskich,
-
promocja literatury chóralnej kompozytorów związanych z Wielkopolską i regionem poznańskim,
-
pobudzanie aktywności chórów i wokalnych zespołów amatorskich oraz inspirowanie ich do podnoszenia własnego poziomu wykonawczego i artystycznego,
-
rozbudzanie zamiłowania do śpiewu chóralnego i jego propagowanie jako dostępnej powszechnie formy aktywności muzycznej,
-
podnoszenie poziomu kultury muzycznej wśród słuchaczy uczestniczących w koncertach festiwalowych,
-
integracja środowiska chóralnego,
-
promocja miasta Poznania oraz Wielkopolski jako stolicy polskiej chóralistyki.
Proponowany przez Organizatorów format wydarzenia może w znaczący sposób wypełnić lukę w kalendarzu wydarzeń kulturalnych nie tylko w Poznaniu, ale i w zachodniej części kraju, gdzie brakuje konkursów chóralnych związanych z muzyką patriotyczną i ludową dla chórów i zespołów amatorskich. Ponadto, Festiwal Musica Patriae może przyczynić się do promocji miasta i regionu jako stolicy polskiej chóralistyki.